Predĺženie detstva

Autor: Adžana Modlitbová | 13.2.2021 o 19:46 | (upravené 13.2.2021 o 21:26) Karma článku: 4,94 | Prečítané:  178x

Výrazná osobnosť súčasnej slovenskej naivnej tvorby je pre mňa Anna (Hanka) JankovskáJej výtvarný prejav je úzko spätý s prírodou, ľudovou piesňou a obyčajnými ľuďmi.

V jednoduchých príbehoch a situáciách zobrazených čistou líniou a jasnými farbami predostiera idylické časy. Je ľahké odtušiť, že motívy jej obrazov ovplyvnili spomienky na detstvo. Jeho veľkú časť strávila u svojich starých rodičov na ich gazdovstve v mlyne, obklopená zvieratami a kvetmi.

Čaro obrazov Anny Jankovskej je v úniku do harmonického sveta hier a zázrakov. V zosobnení túžby po čistote a svete aký chceme, aby bol. Autorka si dokázala uchovať sviežosť detského pohľadu a ukazuje to ľudské v človeku. V tvorbe potom nachádza pocit uspokojenia, akési riešenie svojich emócii, predĺženie detstva.

„Nikdy som si nepomyslela, že by moje maľovanie široko oslovilo ľudí. A predsa, stalo sa.“ To sú skromné slová autorky, ktorá začala vystavovať už v roku 1997.

Odvtedy svoju tvorbu predstavila na desiatkach spoločných aj samostatných výstavách na Slovensku a v zahraničí. Získala množstvo ocenení, a to nie len doma. Osobitú pozornosť si zaslúži ocenenie v roku 2013 na medzinárodnej výstave naivného umenia v susednom Poľsku, kde si jej tvorbu všimli a udelili jej druhú cenu.

Jej obrazy má v zbierke Štúrovo múzeum v Modre, Mestské múzeum v Trenčíne a mnohí súkromní zberatelia v Rakúsku, Poľsku, Nemecku, Fínsku, Litve, Srbsku, Čiernej Hore, Anglicku, Kanade, USA, Japonsku aj Arabských emirátoch.

Naivné umenie je ako úsmev dieťaťa. Vzbudzuje v nás pozitívne a príjemné pocity. Obrazy Anny Jankovskej sú toho dôkazom.

 

Text a foto: zdroj http://www.hjankovska.webnode.sk a http://www.naivabratislava.sk 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

V slovenskej koaličnej kríze sa po Putinovi objavuje už aj Orbán

Korčok rieši Sputnik V aj dvojaké občianstvo.

Stĺpček šéfredaktorky Beaty Balogovej

Premiér Matovič nie je hlúpy. A o to je to horšie

Matovič veľmi dobre vie, kto je Orbán


Už ste čítali?