Ocenenie pre slovenského naivného tvorcu

Autor: Adžana Modlitbová | 15.9.2020 o 21:01 | (upravené 16.9.2020 o 10:20) Karma článku: 3,67 | Prečítané:  512x

V nedeľu, 13. septembra, vyvrcholil v talianskej Varenne 50. ročník medzinárodnej výstavy naivného umenia PREMIO INTERNAZIONALE VARENNA „PIERANTONIO CAVALLI“ PER PITTORI NAIFS.

Prvý ročník tejto výstavy sa konal v roku 1971 a úžasných 50 ročníkov prináša naivnú tvorbu do malebného mestečka na brehu jazera Como. Pravdepodobne nikto netušil, že výstava, s pôvodným zámerom rozjasniť letá na brehu jazera, nadobudne taký obrovský rozmer a význam vo svete naivného umenia. Podľa organizátorov bolo za toto obdobie vystavených viac ako 10.000 diel od 1.400 umelcov z rôznych kútov sveta.

Atmosféru výstavy umocňuje umiestnenie obrazov v priestoroch kostola Santa Marta. Citlivá konfrontácia s tvorbou starých gotických a barokových majstrov umožňuje naplno si uvedomiť, že aj naivná tvorba je plnohodnotným umením. 

Nie je prekvapujúce, že aj slovenskí naivní výtvarníci sa snažia začleniť medzi vystavovateľov a reprezentovať Slovensko na medzinárodnej umeleckej scéne. Už samotná účasť na tejto prestížnej výstave je veľkou poctou. Tento rok sa to podarilo dvom výtvarníkom, Radovi Jarábkovi a mne.

A výber poroty pri udeľovaní cien potvrdil, že slovenské naivné umenie má svoje nesporné miesto vo svete. Jednu z cien, “Targa a.m. di Umberto Chiappa”, získal práve Rado Jarábek za svoj obraz „Rodinný portrét starého rytiera“. 

Je to obrovské uznanie kvality tohto umelca, a tým aj súčasnej slovenskej naivnej tvorby. Som na tento úspech nášho výtvarníka nesmierne hrdá. 

 

Zdroj informácií:

www.lecconotizie.com

https://www.larionews.com/cultura/varenna-premiate-le-migliori-opere-della-50a-mostra-naif

Foto: Alida Mancini alias Rafael Leon (zdroj: Facebook autorky fotografií) 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?