Maliarka imaginácie

Autor: Adžana Modlitbová | 31.8.2020 o 16:48 | (upravené 31.8.2020 o 17:12) Karma článku: 3,23 | Prečítané:  553x

Očakávajte neočakávané. Slony a plameniaky v mestskom parku, tigre prechádzajúce sa po strechách, lietajúce balóny a ľudia, obyčajné príbehy aj snové vizualizácie a vždy prekrásna architektúra. 

Kto pozná tvorbu Alexandry Dětinskej, dá mi za pravdu, že jej obrazy sú neprehliadnuteľné. Vyžaruje z nich neopakovateľná atmosféra radosti, nostalgie a krásy. Očakávajte v nich neočakávané. Slony a plameniaky v mestskom parku, tigre prechádzajúce sa po strechách. Je bravúrnou maliarkou architektúry. Známe a vyhľadávané sú jej obrazy hradov a zámkov.

Jej osobité vnímanie sveta okolo nás a jeho stvárnenie je odrazom súčasnej insity. Pre mňa je to veľká maliarka imaginácie, jedinečná predstaviteľka vedomého naivného umenia.

Začiatky

Nie je prekvapujúce, že začala maľovať už v detstve. Bolo to prirodzené, priviedla ju k tomu jej mama, maliarka Vlasta Dětinská. Prvé maliarske počiny boli z veľkej časti ovplyvnené tvorbou, ktorú videla doma u svojej mamy. Boli to malé obrázky, spravidla zátišia. Keď vyštudovala strednú zdravotnícku školu, rok pracovala ako zubná laborantka. Už počas tohto obdobia však veľa maľovala a túžba venovať sa maľbe naplno nakoniec prevládla. Očarila ju tvorba naivných maliarov z bývalej Juhoslávie, v ich slobodnom a čistom stvárnení sveta sa našla.

Prvé výstavy

Vystavovať začala skoro, najprv na kolektívnych výstavách v Čechách, neskôr aj na samostatných výstavách. Prvú svoju samostatnú výstavu v zahraničí mala už ako 25-ročná vo švédskom Goteborgu. Od roku 1988 tak predstavila svoju tvorbu na desiatkach kolektívnych a samostatných výstav doma aj v zahraničí.

Medzinárodné úspechy

Bola len otázka času, kedy sa obrazy Alexandry Dětinskej dostanú do povedomia nie len bežným obdivovateľom naivnej tvorby, ale aj odborníkom. A ako to tak často býva, ocenenie prišlo zo zahraničia.

Na 27. medzinárodnej výstave naivného umenia vo švajčiarskom Morges v roku 1998 získala za svoj obraz „Útěk do jiného světa“ cenu – PRIX GEORGE CASPER.

A v roku 2019 na 49. medzinárodnej výstave naivného umenia v talianskej Varenne za obraz „Zimní svatba na Hluboké“ cenu – PARROCCHIA DI VARENNA.

Tvorba a inšpirácia

Exotické aj domáce zvieratá umiestnené často na najmenej očakávaných miestach, lietajúce balóny a ľudia, obyčajné príbehy aj snové vizualizácie a vždy prekrásna architektúra. Všetko to tvorí prirodzený farebný a priestorový maliarsky súzvuk. Pri pohľade na jej obrazy máte pocit, že aj to neskutočné je hmatateľné a reálne. Dokáže vložiť do obrazu príbeh presne, trefne a často s vtipom. Ste nútení sa zastaviť, zahľadieť a len tak sa tešiť z aktuálnej chvíle.

Už niekoľko rokov spracováva tému hradov a zámkov, ktoré úspešne prezentuje na výstavách „Z hradu do zámku“ po celej Českej republike. Takmer každá nová výstava je spojená aj s novým obrazom hradu, či zámku.

Ako sama hovorí „Architektura, příroda, zvířata, ale i běžné situace mezi lidmi, to vše je pro mě velkou ispirací. Někdy to jsou i náhodně zaslechnutá slovní spojení, úryvek z filmu nebo sen. Ispiraci sny mám nejraději, ve snu je totiž možné úplně všechno...“.

Maľuje pre dobrú vec

Nie bezdôvodne sú naivní maliari označovaní ako maliari srdca. Ich tvorba vychádza z čistého a nenúteného pohľadu na svet, jeho zobrazovania nie takého aký je, ale takého, aký by mal byť. A to sa prejavuje aj v živote. Spolupráca Alexandry s nadáciami a organizáciami, ktoré sa venujú podpore, či už začínajúcich tvorcov alebo pomáhajú deťom, zdravotne, či inak znevýhodneným osobám, tak dotvára jej celkový obraz. Svojou tvorbou pomáha.

V roku 2000 vytvorila pohľadnicu „Hodně štěstí“ a návrh novoročenky pre českú nadáciu KONTO BARIÉRY. S touto nadáciou odvtedy trvale spolupracuje a poskytuje im svoje obrazy do aukcií. Maľuje tiež klapky pre Filmový festival, ktorý sa každoročne koná v Zlíne. Klapky sú predmetom dražby a výťažok z nej ide na podporu mladým autorom. Z množstva jej aktivít v tomto ohľade je treba spomenúť aj maľby bábik pre projekt KIWANIS v Čechách aj na Slovensku, výťažok z predaja bábik ide na pomoc chorým deťom v nemocniciach.

Aktuálna výstava

Do konca októbra je možné jej obrazy vidieť na výstave „Z hradu do zámku“ v Nových Hradoch u Litomyšle. Ak to súčasná situácia spôsobená koronakrízou dovolí, navštívte ju. Stojí za videnie. Výstava je navyše predajná a okrem obrazov je možné si urobiť radosť čarovnými pohľadnicami hradov a zámkov, či kalendárom.

 

Zastúpenie v zbierkach:

  • Galéria LILI LOUVREN, Goteborg, Švédsko
  • Muzeum Cesare Zavattini, Luzzara, Taliansko
  • Vihorlatské múzeum, Humenné, Slovensko
  • Zámek Lysice, zbierka naivného umenia, Česká republika
  • Súkromná zbierka Livia Colloredo-Mannsfeld (obraz "Rokokova Dobříš")

www.alexandradetinska.cz

Facebook: Alexandra Dětinská naivní obrazy

 

Citát: Alexandra Dětinská, zdroj www.alexandradetinska.cz

Fotografie: Alexandra Dětinská a jej archív

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?