Aj hlina môže byť naivná

Autor: Adžana Modlitbová | 18.8.2020 o 20:15 | Karma článku: 2,95 | Prečítané:  440x

Keď sme hľadali umelca, ktorý by pre projekt medzinárodnej výstavy naivného umenia NAIVA BRATISLAVA vytvoril ocenenia pre víťazov, oslovili sme Dášu ČURAJOVÚ. Chceli sme keramické sošky a jej nápadom sme sa okamžite nadchli.

Ale poďme na začiatok

Na začiatku bola materská dovolenka a túžba po aktívnom tvorivom relaxe. I keď pôvodne táto mladá kreatívna duša snívala o práci s jemným a elegantným porcelánom, zaviedlo ju to k hline. Na kurzoch keramiky si osvojila základy a najmä prácu na hrnčiarskom kruhu. To pravé tvorivé uspokojenie ale prišlo až keď vyskúšala otvorené možnosti ručného modelovania hliny. Začiatky jej tvorby sú spojené s klasickými úžitkovými predmetmi ako dóza, misa, mydeľnička. No aj do týchto zdanlivo obyčajných predmetov vtláča svoje vlastné ja, vyčleňuje sa. Misy rada a často dekoruje krásnou slovenskou čipkou.

Keramické obrázky

 Kreativita vyštudovanej právničky zo Stupavy sa však mala ešte len prejaviť. Nestačili jej klasické tvary a využitie hliny. Hľadala iné spôsoby ako hlinu uplatniť v dekoratívnej podobe, ale netradične. A tak jedného dňa svojím chlapcom do detskej izby urobila keramický obrázok. Prakticky vyskladaný na hladký podklad z jednotlivých hlinených dielikov. Prvotná inšpirácia mozaikou a potom to už išlo samo.

Abstraktná a naivná rovina

V tvorbe sa aktuálne pohybuje v dvoch rovinách. V abstraktnej, v ktorej dominujú geometrické tvary, najmä pásiky, vyryté čiary, rôzne odtlačky v hline. V tej naivnej sa objavujú motívy postáv, domčekov, kvetov, stromov, vtáčikov. Celá jej tvorba sa ale jednotne vyznačuje čistotou a jednoduchosťou línií, použitých farieb s pridaním zlata alebo medi, nadčasovosťou a hravosťou.

„Hlina je čarovná v tom, že keď do nej odtlačíte čokoľvek, čo nájdete doma, dokonca aj hlavička šróbika, tak vzniknú veľmi zaujímavé dielka.“ - nadšene hovorí Dáša o možnostiach práce z hlinou.

"Pani Naiva"

Že je Dáša tá pravá pre vytvorenie sošiek určených víťazom medzinárodnej výstavy naivného umenia NAIVA BRATISLAVA sme zistili hneď na prvom našom stretnutí. Jej nápad zhmotniť dámu z jej keramických obrazov, bol skvelý. Bolo potrebné iba vymyslieť celý koncept s názvom a nejaký ten prvok vystihujúci Slovensko a Bratislavu.

A to sa jej podarilo dokonale! Do „Pani Naivy“ sme sa všetci okamžite zamilovali.

Kde nájdete dasha_ceramics

Stačí navštíviť Facebook a Instagram dasha_ceramics.

Prípadne môžete zájsť v Martine do obchodíku s umením Moment a pár obrázkov je vystavených v Penzióne Petit v Bratislave.

Ale hlavne - najbližšie môžete jej prácu vidieť na Urban markete 2020 (Special Edition) až do 06.09.2020 na Fakulte architektúry Slovenskej technickej univerzity v Bratislave.

 

Foto: Dáša Čurajová a jej archív

Pre korektnosť informácií: Autorka článku je riaditeľkou občianskeho združenia ART 40, ktoré organizuje medzinárodnú výstavu naivného umenia NAIVA BRATISLAVA

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?